Publikované

Ako obliekať deti v jesenných dňoch?

S chladnými jesennými dňami mnoho mamičiek skracuje čas strávený s deťmi vonku. Bojí sa, aby sa deti nenachladili, aby nezmokli, aby im nebola zima. Avšak aj chladné jesenné dni, ak je dieťa dobre oblečené, je v teple a suchu, sú pre pobyt vonku vhodné. Deti pobyt vonku milujú a vo väčšine prípadov im dážď a sychravé počasie vôbec nevadí. Rozhodne nie je dobré držať deti doma. Naopak. Doprajte im dostatok čerstvého vzduchu.

Ako obliekať bábätka?

Ak máte doma bábätko, s vrstvami oblečenia to nepreháňajte. Platí pravidlo, že bábätku obliekame o jednu vrstvu viac, ako máme my. Vždy je lepšie voliť viac tenkých vrstiev, než jednu silnú vrstvu. Základom oblečenia u bábätiek je body, dupačky alebo pančucháčky, potom mikina či svetrík a vrchnú vrstvu tvorí bunda alebo overal. Ak je bábätko pod silnou dekou alebo už vo fusaku, odstráňte vrchnú vrstvu (bundu). Nevyhnutnou časťou sú v jesenných dňoch čiapky alebo kukla.

Ako obliekať batoľatá a väčšie deti?

Aby si deti mohli v prírode, na záhrade, skrátka vonku, veselo hrať a vyvádzať, mali by byť vybavené takým oblečením, v ktorom je im príjemne. Takéto oblečenie by nemalo prefúknuť a premoknúť a malo by dobre odvádzať vlhkosť. Rovnako ako u bábätiek je lepšie obliekať viac tenkých vrstiev. Spodnú vrstvu tvoria tričká, nátelníky a pančucháče. Ďalšou vrstvou sú mikiny, svetre a nohavice. A vrchnou vrstvou je nepremokavá bunda. Deťom, ktoré už samy chodia, obliekajte rovnaký počet vrstiev ako máte vy. Pre väčšie deti sú dnes moderné bundy zo softshellu, čo je veľmi kvalitný materiál vhodný práve na jesenné dni. Softshell vyniká nepremokavosťou a tepelnou izoláciou a je navyše aj priedušný. U nepremokavého oblečenia je dôležitým údajom vodný stĺpec a priedušnosť. Vodný stĺpec hovorí, koľko milimetrov vody zvládne látka zadržať, bez toho aby došlo k presiaknutiu. Priedušnosť nám hovorí, koľko gramov vodnej pary sa dokáže z látky odpariť za 24 hodín. Do dažďa sú ideálne nohavice a bunda z pogumovaného materiálu. Deti, ktoré samy chodia, by mali byť v jesenných dňoch, kedy býva šero, hmlisto a čoskoro tma, dobre viditeľné, preto by nohavice a hlavne bundy mali obsahovať reflexné prvky. Ide o bezpečie a neprehliadnuteľnosť v doprave. Pre deti nie je vhodné tmavé oblečenie bez reflexných prvkov. Dnešný trh ponúka množstvo detského oblečenia vo veselých farbách. Farebné oblečenie deťom pristane a reflexné prvky ich ochránia pri zníženej viditeľnosti v šedi jesenných dní.

Vrstvenie čiže cibuľový princíp

Všetci vieme, v čom tento princíp spočíva. Ide o niekoľko vrstiev oblečenia, ktoré môže dieťa postupne odkladať alebo pridávať, vždy podľa počasia. Prvá vrstva slúži na odvádzanie vlhkosti od tela. Pot by nemal zostávať na pokožke dieťaťa. Vhodná je funkčná bielizeň, na rozdiel od bavlny, ktorá sa lepí na kožu. Stredná vrstva by mala zahriať a tiež nezadržovať vlhkosť. Ideálnym materiálom je fleece alebo vlna. A tretia vrstva má byť nepremokavá a nemala by prefúknuť od vetra. Avšak aj táto vrstva by mala umožniť odchod vlhkosti, aby sa dieťa nezaparovalo. Na kontrolu, či nie je dieťa prehriaté či podchladené, siahnite dieťaťu na krk, prípadne na hornú časť chrbta. Keď je dieťa spotené, je mu príliš horúco. Podľa chladných rúk sa neriaďte. To nie je určujúci faktor. Dieťa môže mať ruky chladné, ale zimu mu nie je.

Vhodná obuv

Do sychravého počasia je dôležité voliť nielen vhodné oblečenie, ale aj obuv. Najdôležitejšie je zvoliť správnu veľkosť s dostatočným nadbytkom, topánku s guľatou špičkou, aby dieťa malo dostatok priestoru pre pršteky a ľahko ohybnou podrážkou pre lepšiu chôdzu. Z hľadiska materiálu je vhodná obuv kožená alebo membránová. Membrána zabráni preniknutiu vody dovnútra topánky. O kožené aj membránové topánky je nutné vhodne starať správnou a kvalitnou impregnáciou. Okrem topánok je potrebné vybrať kvalitné ponožky. Pre deti sú nevyhnutné samozrejme aj čižmy, v ktorých sa dieťa môže hrať v mokrej tráve a predovšetkým v mlákach. Gumáky by mali byť protišmykové s kvalitnou podšívkou, ktorá odvedie vlhkosť.