Publikované

Drevené hračky vs. plastové hračky, ktoré sú lepšie?

Vyberáte hračky pre svoje? Trh dnes ponúka obrovské množstvo rozvojových, didaktických alebo len zábavných hračiek. Pozreli sme sa na porovnanie hračiek z dvoch najbežnejších materiálov – dreva a plastu. Našimi kritériami pre kvalitu hračiek bola trvácnosť, zdravotná neškodnosť i možnosť rozvoja detí na rôznych úrovniach. Plastové hračky, výhody: ľahké, lacné, hygienické

V prvom rade, plastové hračky sú lacnejšie ako drevené hračky. Ich výroba nie je náročná a materiál sa relatívne jednoducho produkuje. Pre deti je zaujímavá ich farebnosť a pestrosť tvarov. Plastové hračky majú rôzne pohyblivé časti, takže deti dostávajú do rúk hračky s mnohými funkciami. Hračky z plastu sú ľahké, takže je minimálne riziko úrazu či nehody, aj keď deti v zápale hry hračky po sebe hádžu. Nerozbijú sklá ani sa navzájom nezrania. Údržba plastových hračiek je veľmi jednoduchá, dobre sa čistia aj dezinfikujú. Hračky na záhradu bývajú zo špeciálnych tvrdých a stálofarebných plastov, takže sú upravené tak, aby ich poveternostné podmienky nezničili. Hračky z plastu nevyžadujú praktický žiadne ošetrenie.

Drevené hračky, výhody: trvácne, ekologické, zdravotne neškodné

Najzásadnejšou výhodou, ktorú majú drevené hračky, je ich trvácnosť. Kvalitný prírodný materiál je odolný voči zubu času, a tým je životnosť hračiek neporovnateľne dlhšia ako je tomu pri plastových hračkách. Drevené hračky nesú v sebe tradíciu a reprezentujú minulosť. Kvalitné drevené hračky sa dedia po generácie a aj po rokoch sú stále krásne. Hračky z dreva sú absolútne ekologické. Prírodný materiál, navyše ak nesie označenie FSC, je zdravotne neškodný, nepoškodzuje prírodu a je dokonale recyklovateľný. Certifikát FSC označuje drevo, ktoré je vyťažené zo zodpovedne obhospodarovaných lesov, pričom je zachovaná biodiverzita, ekológia a obnoviteľnosť zdrojov. Spracovanie drevených hračiek nedovoľuje takú flexibilitu ako pri plastových hračkách, takže sú jednoduchšie. Práve to v deťoch rozvíja fantáziu, predstavivosť a vizuálne cítenie. Pre hranie s hračkami z dreva potrebujú viac vymýšľať a improvizovať. 

Drevené hračky, výhody: trvácne, ekologické, zdravotne neškodné

Najzásadnejšou výhodou, ktorú majú drevené hračky, je ich trvácnosť. Kvalitný prírodný materiál je odolný voči zubu času, a tým je životnosť hračiek neporovnateľne dlhšia ako je tomu pri plastových hračkách. Drevené hračky nesú v sebe tradíciu a reprezentujú minulosť. Kvalitné drevené hračky sa dedia po generácie a aj po rokoch sú stále krásne. Hračky z dreva sú absolútne ekologické. Prírodný materiál, navyše ak nesie označenie FSC, je zdravotne neškodný, nepoškodzuje prírodu a je dokonale recyklovateľný. Certifikát FSC označuje drevo, ktoré je vyťažené zo zodpovedne obhospodarovaných lesov, pričom je zachovaná biodiverzita, ekológia a obnoviteľnosť zdrojov. Spracovanie drevených hračiek nedovoľuje takú flexibilitu ako pri plastových hračkách, takže sú jednoduchšie. Práve to v deťoch rozvíja fantáziu, predstavivosť a vizuálne cítenie. Pre hranie s hračkami z dreva potrebujú viac vymýšľať a improvizovať. Plastové hračky, nevýhody: krehké, toxické, neekologické Pružné a relatívne pevné plastové materiály dovoľujú vyrábanie hračiek zo skutočne tenkých vrstiev plastu, takže hračky sú ľahké a pomerne stabilné. Práve kvôli tomu sú však aj krehké a náchylné na zlomenie. Keď stúpite na drevený vláčik, nič sa nestane, keď však stúpite na vláčik z plastu, bude súci už len do koša. Plastové hračky predstavujú potenciálne riziko toxicity. Ide predovšetkým o hračky od neoverených výrobcov, často z ázijských krajín, kde sú používajú škodlivé materiály na výrobu hračiek. Keďže malé deti si hračky často dávajú do pusy, môžu takého hračky bez bezpečnostných certifikátov predstavovať veľké zdravotné riziko. Aj keď sú plastové hračky väčšinou recyklovateľné, neraz znamená recyklácia vyššie náklady ako výroba úplne novej hračky. Takže plastové hračky predstavujú vysokú ekologickú záťaž.

Drevené hračky, nevýhody: ťažké, štiepivé, vyžadujú ošetrovanie

V porovnaní s hračkami z iných materiálov sú drevené hračky pomerne ťažké. To predstavuje riziko pri prevrátení väčších hračiek, takže vždy je potrebné hľadieť na dokonalú stabilitu. Aj keď sa deti obhadzujú drevenými hračkami, môžu si spôsobiť nepekné modriny. Drevené hračky je vždy potrebné vyberať s ohľadom na vek dieťaťa. Malé deti, ktoré si ešte trénujú zúbky môžu úpravu drevenej hračky natoľko poškodiť, že sa začne štiepiť a vytvárať nebezpečné triesky. Ak máte drevené hračky určené do vonkajšieho prostredia, musíte ich čas od času ošetrovať. Obrúsiť a znovu natrieť, takáto starostlivosť pri plastových hračkách odpadá.