Publikované

Spomienky bábätka

Niekedy sa nám vybavia zvláštne obrazy v rámci našich životných spomienok a často nevieme, kam ich zaradiť, môžu to byť spomienky z raného detstva. Je možné si niečo zapamätať z našich bábätkovských čias? Ak si dokážeme spomenúť na nejaké malé chvíle napríklad z obdobia batoľaťa, na čo len si budú pamätať naše deti? Bude ich trápiť každá naša výčitka, každý náš trest? Alebo na všetko zabudnú? Môžeme im nevedomky zmeniť danú osobnosť? A zasa nebolo by pekné, keby nezabudli na žiadne naše pohladenie?

Spomienky bábätka 0 – 1 rok

Podľa rôznych výskumov si bábätká do šiestich mesiacov môžu pamätať svoje narodenie, teda priebeh pôrodu, dokonca si môžu zapamätať aj nejaké spomienky z minulých životov. Americkí vedci preukázali, že deti do pol roka rozumejú mnohým jazykom a vedia počítať aj rozoznávať tvary. Bohužiaľ do jedného roku dieťaťa všetky tieto schopnosti zabúdajú, akoby sa vymazali, vygumovali a deti sa učia svojim úplne novým schopnostiam znova, s čistým štítom. S rastom a vývojom dieťaťa sa menia aj jeho spomienky, rozširuje sa centrum pamäte. Avšak progres pamäte je tak minimálny, že v dospelosti si ťažko človek dokáže udržať tak ranné spomienky. Každopádne mnoho ľudí si spomína na neidentifikovateľné obrazy, pripomínajúce farebné mapy či škvrny, možno sú to práve spomienky na detské izbičky alebo postieľky či známe tváre.

Spomienky dieťaťa 1 – 2 roky

Jediné, čo si deti pamätajú po roku života, sú hlasy, vône a tváre, predovšetkým tých, čo sa okolo nich vyskytovali najviac, teda známe tváre alebo rodina. A to je pre deti dôležité, preto by sme na ne mali do roka čonajviac hovoriť. Hlasy a slová si totiž deti zapamätajú najviac. Práve slová sa batoľatá učia od nás dospelých, slovo si dokážu rýchlo zapamätať a neskôr ho aj správne a s citom použiť. Pozor na slová, ktoré pred nimi vyslovujeme. Aj keď si myslíme, že ich ešte nevnímajú, veľmi dobre si ich zapamätajú. Aj v dospelosti sa nám podľa odborníkov dokážu vybaviť vety alebo napomínanie, ktoré sme počúvali v období batoľaťa, náš mozog i mozog dieťaťa je schopný si zachovať dokonca aj príjemné spomienky na dlhú dobu, pekné krajiny a miesta, avšak v dospelosti by ich z nás dokázala vytiahnuť asi len hypnóza. Na čo najviac batoľatá zabúdajú, rovnako ako aj my dospelí, sú zlé, bolestivé či nepríjemné skúsenosti a spomienky, ak nie sú dlhodobé. Dlhodobé nepríjemnosti sa menia v traumy a tie medzi zabudnuté záležitosti bohužiaľ nepatria, tie si deti uchovávajú po celý život a mení sa im tým typ osobnosti, za určitých situácií nenávratne.

Spomienky dieťaťa 2 – 3 roky

Od dvoch rokov si už deti pamätajú a zapamätávajú na celý život značne viac, pamätajú si radosti i trápenia, dokážu si spomenúť na pekné momenty svojho života, na narodeniny, darčeky, väčšinou z toho všetkého však zostanú v dospelosti len čriepky. V určitých chvíľach sa deťom z obdobia dvoch, troch rokov vybaví takmer všetko, na čo si potrebujú spomenúť (farby, obľúbené veci, činnosti, situácie i miesta). My rodičia by sme mali byť opatrnejší na slová, napomínanie aj trestanie, predsa len, aby si zo svojho detstva zapamätali len to najkrajšie, aby získali zo svojho detstva a svojich rodičov večný vzor. Tento vek je preto dôležitý tiež pre výchovné tendencie, mali by sme deťom v tomto období odovzdať zo seba aj z ich okolitého sveta najviac podstatného, aby sme ich dobre nasmerovali k správnej ceste životom. Potom určite zabudnú na nejaké tie príkoria, ktoré sa im v ich malom svete prihodili. </font family>